Poradnia PSYCHIATRYCZNA
Czym jest psychiatria, co leczy psychiatra i czym się różni od psychologa? Jak wygląda wizyta u specjalisty? Na co należy zwrócić uwagę dbając o swoje zdrowie psychiczne?
Psychiatria – jest jedną z podstawowych specjalizacji medycznych, zajmującą się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne.
Psychiatra jest lekarzem, który dba zarówno o dobrostan psychiczny jak i somatyczny Pacjenta, diagnozuje i leczy: pomaga poradzić sobie z objawami pojawiającymi się w psychice człowieka, ale również tymi, które dotykają jego ciało (tzw. objawy psychosomatyczne, manifestujące się w obrazie klinicznym w postaci bólu, ucisku w klatce piersiowej, kołatania serca, bólu brzucha, biegunki, wymiotów, zachwiania równowagi, drżenia, potliwości i In.) i ustala ich przyczynę. Lekarz psychiatra, w odróżnieniu od psychologa może zastosować leczenie farmakologiczne.
Jeżeli w stanie zdrowia psychicznego człowieka pojawią się smutek, zniechęcenie, wyczerpanie, utrata zainteresowań i radości życia, zaburzenia snu, apetytu, kiedy wystąpi wzmożona drażliwość, niepokój, natłok myśli, wybuchowość, jeśli w przeżywaniu dominuje lęk, kiedy zachodzą zmiany w otoczeniu, których człowiek nie rozumie, a rzeczywistość (zdarzenia, sytuacje, zachowania innych osób) staje się zagrażająca albo jeżeli ulgę w przeżywaniu napięcia, w cierpieniu przynosi coraz częstsze spożywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych – pomocną będzie wizyta u lekarza psychiatry.
Badanie psychiatryczne opiera się w głównej mierze na wywiadzie przeprowadzonym przez specjalistę, jest swego rodzaju przybliżeniem historii życia, ze szczególnym uwzględnieniem bieżących trudności, obaw, problemów. Między innymi na tej podstawie lekarz ustala diagnozę i biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby osoby cierpiącej dobiera odpowiednie leki. Niezbędne są wizyty kontrolne – w celu omówienia skuteczności leczenia, oceny tolerancji leków, dostosowania dawki leku do bieżących potrzeb, ewentualnie podjęcia decyzji o zmianie leczenia. Leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy, ale są schorzenia, kiedy farmakoterapię należy stosować długoterminowo, nawet lata.Leczenie farmakologiczne często wspomagane jest leczeniem psychoterapeutycznym. W skrajnych przypadkach – gdy stan psychiczny pacjenta zagraża jego życiu albo zdrowiu lub życiu innych osób – wówczas lekarz jest w stanie zadecydować o konieczności leczenia w zakładzie psychiatrycznym.
W zakresie Poradni Psychiatrycznej Neuromed oferujemy diagnostykę i leczenie zaburzeń psychicznych w szerokim zakresie:
Jeśli potrzebujesz pomocy zgłoś się na wizytę, jeżeli nie jesteś pewny czy warto udać się do psychiatry ze swoimi problemami możesz najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychologa.Po opisaniu swojego problemu, w razie potrzeby, zostanie zalecona Ci wizyta u psychiatry.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
NEUROMED
ul. Bielska 14a/G
09-400 Płock
+48 534 997 999
kontakt@neuromedplock.pl
SKONTAKTUJ SIĘ
Z NAMI!
NEUROMED
ul. Bielska 14a/G
09-400 Płock
+48 534 997 999
kontakt@neuromedplock.pl